Jak bojují s krizí

Diecézní charita pomáhá lidem s dluhy. Chodí jich v době krize více? A jak s recesí bojuje sama?

Litoměřice – Už rok nabízí Diecézní charita Litoměřice novou službu lidem, kteří se zadlužili a nevědí, co dál. Nemají peníze na splácení dluhu a v době finanční krize jim navíc ubývají možnosti, jak sehnat práci a dluhy díky výdělkům splácet. Tříčlenná skupina poradců proto pomáhá zájemcům nejen spočítat závazky, ale dokáže vymyslet třeba i splátkový kalendář. Tým také poradí, jak provést osobní bankrot neboli oddlužení prostřednictvím soudů. Klientů poradny stále přibývá.
„Ten zájem ale vyloženě nepřikládáme současné finanční krizi. Spíš se o naší poradně čím dál víc ví,“ míní poradkyně Marie Haufová.

A projevila se tedy nějak finanční krize na zájmu o poradnu? Chodí třeba jiný typ klientů?

Během minulého roku využilo služby poradny celkem 33 lidí. Za rok 2009 nás oslovilo už čtrnáct klientů, z čehož je patrný nárůst proti loňskému roku.

Obracejí se na vás jen lidé, kteří si špatně půjčili peníze, nebo třeba i ti, kteří mají potíže splácet základní položky, jako je nájem, inkaso, protože přišli o práci?

Našimi klienty jsou převážně lidé, kteří si vzali úvěry nebo zboží na splátky, avšak nečekané okolnosti, jako je úraz nebo ztráta zaměstnání, zavinily, že se ocitli v dluhové pasti a splátky začali řešit dalšími půjčkami.

To znamená, že krize se na jejich situaci projevila spíš nepřímo?

Kdyby zaměstnání neztratili nebo měli možnost rychle najít jiné, tak by se podle mne do potíží nemuseli dostat…

Dotkla se finanční krize nějak i vaší poradny? Šetříte na telefonech, kancelářských potřebách?

Sociální službu, kterou poskytujeme, můžeme provádět hlavně díky podpoře Městského úřadu Litoměřice. Jako nezisková organizace jsme neustále v situaci, kdy se šetří a projekty jsou navrhovány pouze na nejzákladnější provozní náklady. Dopady finanční krize očekáváme především v oblasti ochoty dárců podporovat projekty sociálních služeb.

Ovlivnila finanční krize i vás osobně?

Mě ovlivňuje finanční krize spíš prostřednictvím každého člověka, který poradnu navštíví. Příběhy jsou jiné, ale závěry stejné. Končívá to rozvraty rodin a psychickými problémy, které většinou i po zaplacení dluhů zůstávají.

Existuje podle vás nějaká základní rada, jak se chovat v době, která je ekonomicky nejistá?

Nezačínat nejisté podnikání, zvlášť když je pochybná jeho perspektiva. Zvážit rizika změny zaměstnání, třeba ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Nebrat si zboží na spotřebitelský úvěr, zvlášť když jde o věci, jako je televize nebo dovolená.

Tomáš Kassal,
Mladá fronta DNES – severní Čechy 28.3.2009